Patrik Balvín: Z technika kvality až na globálního manažera
-
Svou kariéru začal jako technik kvality a dnes již stojí v čele jako globální manažer. Patrikova úspěšná cesta ve Foxconnu je inspirací pro všechny, kdo hledají růst a vývoj na své pracovní dráze. Přečtěte si, co ho u nás drží už 13 let, jakým způsobem zvládal výzvy, jaké rady má pro ty, kdo touží po podobném úspěchu a nechte se inspirovat také.
Byl Foxconn tvým prvním zaměstnavatelem nebo už jsi předtím pracoval v jiné společnosti?
Pokud nepočítám brigády, pak ano, Foxconn byl a stále je můj první zaměstnavatel.
Patrik Balvín
Proč sis vybral právě Foxconn a zrovna oddělení kvality?
V té době jsem měl dvě hlavní kritéria pro výběr společnosti – firma musela být technologicky zaměřená, nejlépe mít elektrotechnický produkt, a také musela být blízko mého bydliště. Obě kritéria splňoval Foxconn. Proč jsem si vybral právě oddělení kvality? Úplný obraz jsem si vytvořil až po několika měsících ve firmě, ale hned na začátku mě oslovila kombinace přímého kontaktu se zákazníkem a možnosti řešení procesních problémů.
Na jakou pozici jsi nastupoval? Jaká byla tvoje náplň práce? A jak vzpomínáš na začátky? Byly těžké?
Nastoupil jsem na pozici technika produktové kvality ve finální výrobě serverů. Hlavním úkolem bylo připravovat podklady, reporty a prezentace týkající se kvality vyráběných serverů, jak pro interní použití, tak pro zákazníky. Dále jsem měl na starosti celý proces řešení reklamací od zákazníků. Velkou část mé práce tvořila také individuální zadání od inženýra kvality. Zejména ty spojené s řešením problémů týkajících se kvality výrobků. Na tuto dobu vzpomínám celkem pozitivně; měl jsem skvělého nadřízeného, který mi poskytl pevné základy pro profesionální práci v oblasti kvality. Navíc jsme si rozuměli i na osobní úrovni (díky moc, Petře, pokud to čteš).
Na jaké pozice jsi se postupně posouval a jak probíhal kariérní růst?
Musím říct, že během těch 13 let ve firmě jsem si prošel několika různými pozicemi, převážně v oblasti řízení kvality. Na konci roku 2012 jsem obdržel nabídku na pozici technika dodavatelské kvality. I když to byla stále technická pozice v rámci oddělení kvality, měla zcela odlišný rozsah práce. Úkoly zahrnovaly řízení stahovacích akcí, což vyžadovalo denní komunikaci se zákazníky (převážně v angličtině), a koordinaci s různými odděleními aby se minimalizoval vliv na termíny zakázek. Na rozdíl od mé předchozí pozice, která byla spíše analytická a plná rutinních úkolů, tato byla spíše akční jízda, která přinášela každý den nové a jedinečné problémy k řešení.
Zpětně si uvědomuji, že to byla vlastně zkouška od mého nadřízeného, zda mám potenciál růst dál. Věřím, že jsem ji úspěšně zdolal 😊, protože po 9 měsících jsem mě povýšili na pozici inženýra produktové kvality. Obdržel jsem tehdy řadu produktů a bylo na mně, abych zajistil, že jejich kvalita bude odpovídat očekáváním zákazníků.
Zhruba po 2 měsících mě kontaktovat můj bývalý nadřízený s nabídkou přesunout se na nově formující se servisní centrum pro základní desky serverů, které jsme vyráběli. To mi dalo příležitost začít budovat něco zcela nového od samého začátku, a tak jsem nabídku přijal. Toto rozhodnutí mě vlastně zásadním způsobem ovlivnilo a formovalo mou kariéru.
Tým produktové a dodavatelské kvality se tehdy skládal pouze ze dvou lidí. Postupně jsme tým rozšířili až na cca 20 členů a v roce 2017 jsem se posunul na pozici supervizora technologie kvality, zodpovědného za fungování celého týmu. Pozice mi také umožnila úzce spolupracovat s kolegy ze servisních center v Singapuru a Houstonu, a také s centrálním týmem v Houstonu, kde byl sídlil můj nadřízený pro globální kvalitu. V listopadu 2022, po jeho odchodu, jsem uspěl ve výběrovém řízení a stále vykonávám tuto pozici.
Která z těchto pozic tě nejvíce naučila a která tě nejvíc baví/bavila?
Na každé pozici jsem se naučil nejen potřebné dovednosti, ale také něco navíc v rámci dané oblasti. Například jako technik jsem zdokonaloval své administrativní schopnosti a efektivitu práce. Jako inženýr jsem se naučil sofistikovanějším metodám řešení problémů a výrazně zlepšil svou angličtinu. Vedení týmu bylo výzvou samo o sobě, a jako globální manažer se dostávám do strategického plánování a budování vztahů napříč organizací. Je to právě šíře záběru a rozmanitost těchto pozic, co mě baví nejvíce.
Víme, že jsi během práce studoval VŠ. Můžeš nám říct jakou VŠ? A jak se dá skoubit práce, studium a volný čas?
Studoval jsem nejdříve bakalářský program Ekonimika a Management – Řízení výroby, logistiky a kvality a později i navazují magisterský obor Mezinárodní řízení dodavatelských řetězců na Škoda Auto Vysoké škole v Mladé Boleslavi. Jde o skvělou školu kde můžete studovat management kvality se zaměřením na automotive sektor. Určitě se to dá zvládnout, ale vyžaduje to velkou dávku motivace. Navíc jsem měl nekonečnou podporu rodiny, přítelkyně i Foxconnu, který mě uvolňoval ve studijní pátky a na zkoušky.
Ovlivnil nějak Foxconn tvůj život?
Zcela zásadně, což je také nevyhnutelné, když trávíte 8 hodin denně na jednom místě, a to už 13 let 😊. Měl jsem štěstí, že jsem tu potkal mnoho zajímavých lidí, včetně své manželky. Foxconn významně formoval směr mé profesní kariéry.
Jelikož jsi už po několikáté na vedoucí pozici napadá nás otázka zda se i ty pokoušíš rozpoznat ve svých podřízených potenciál a podporuješ je v kariérním růstu nebo raději nabereš nového člověka, aby přinesl nový pohled na věci?
Je důležité si uvědomit, že oba tyto přístupy mají své výhody a nevýhody, a rozhodnutí by mělo být závislé na konkrétní situaci týmu a jeho potřebách. Během let jsem však vždy začínal s "hledáním" vhodných kandidátů interně. Každý člen týmu má svůj osobní rozvojový plán, který stanovuje, kde se nachází a kam směřuje. To mi umožňuje mít představu o potenciálních kandidátech, pokud se nějaká pozice uvolní.
Ve Foxconnu jsi už od roku 2010 – co na něm máš nejraději? Co tě v práci nejvíce motivuje?
Líbí se mi, že firma dává prostor pro růst interním kandidátům i těm s minimem zkušeností. Trh práce se výrazně změnil, a o to více oceňuji, že tato praxe funguje už od mého příchodu v roce 2010. Nejvíce mě motivuje aktivně přispívat k neustálému zlepšování organizace, týmu a své vlastní osoby.
Nastala někdy chvíle kdy jsi přemýšlel o odchodu?
Ano, přemýšlel. Po 13 letech práce v jedné společnosti by bylo zvláštní, kdyby tomu tak nebylo 😊. Jsou náročné situace, ale věřím, že na všechny existuje řešení. Vždy mi pomohlo, když jsem o těchto situacích otevřeně mluvil se svým nadřízeným.
Děkujeme za upřímnost. Jsme rádi, že tě to tady s námi stále baví. Ještě nám řekni, co bys na závěr doporučil kolegům, kteří by se chtěli v rámci Foxconnu posunout dál?
Pracujte neustále na sobě - i malé kroky každý den směrem k cíli jsou důležité. 🚶♂️