Jan Bouma

V kutnohorském závodě setrvává Jan Bouma už druhou desetiletku a „nakažlivé“ nadšení z práce ho neopouští. S nehraným optimismem dokonce připouští, že by rád ve společnosti pokračoval i dalších 10 let. Má plány a vize, jak zdokonalovat sebe i Foxconn. 

Ve Foxconnu začínal v roce 2008 jako trenér/operátor. O čtyři roky později se přesunul do oddělení kvality, kde se vypracoval na vedoucího RMA. V roce 2016 poté přešel do nové divize a o rok později zakotvil na funkci senior vedoucí skladu, v níž zastřešuje personální otázky. Vede 6 směnových vedoucích a dalších zhruba 250 zaměstnanců. Jak tedy po těžkém pracovním dni relaxuje? „Vždycky jsem měl rád sport. Pokud síly, nálada a chuť dovolí, chodím na squash nebo jezdím na kole. A mým velkým koníčkem jsou i auta. Doufám, že si jednou budu moct pořídit svou vlastní plnokrevnou zadokolku.

Ve firmě jste už více než 10 let. Jak vzpomínáte na své začátky?
Ve Foxconnu jsem začínal přesně v den, kdy se závod v Kutné Hoře otevíral a všichni jsme ještě museli chodit kvůli bezpečnosti v helmách. V té době dokonce ani nebyl dostavěn „trojzubec“, jak říkáme schodům, které vedou nahoru k recepci. Pamatuji si, jak se začaly stavět první linky a sami jsme stěhovali některé kanceláře. Jedna hala se sice už dokončovala, ale druhá měla teprve vylitou podlahu. Takže v kutnohorském Foxconnu jsem opravdu od jeho zrodu a prošel jsem si téměř celým závodem.

V roce 2012 jste se postavil další výzvě…
V té době končila jedna velká divize, takže jsem přešel na jinou halu a začínal znovu na malém pracovišti. Měli jsme pouze jednu místnost, pár stolů, šest operátorů a jinak nic. A když jsem z ní odcházel, tak jsme měli ty místnosti tři a v oddělení pracovalo 30 lidí. Dodnes považuji svůj první vytvořený tým za skvělou a pracovitou partu, se kterou se každoročně scházíme i mimo brány závodu.

Co vám nejvíce pomáhalo profesně růst?
Mou velkou výhodou je, že jsem měl štěstí na skvělé vedoucí. Vždycky jsem měl totiž nadřízené, kteří sice byli přísní, ale zároveň i spravedliví. Dokázali oddělovat práci a kamarádství, takže nebyl problém si vše vyříkat a pak si zajít na pivo. A jak se jednotliví kolegové posouvali v hierarchii výš, brali s sebou i lidi, s nimiž byli spokojení. A to se často poštěstilo i mně.

Inspirovali vás v tom, jak vést své podřízené?
Ano, z každého jsem si vzal a beru něco jiného. Jeden vedoucí byl přísnější, jiný byl lepší v komunikaci a ve vedení lidí, další zase uvažoval více analyticky a byl skvělý na zpracování dat či vytváření reportů. Ve Foxconnu je hodně zaměstnanců, takže ne každý dostane příležitost se někam posunout. A když nemá vedoucí o své kolegy zájem a nepředává jim zkušenosti, tak se nerozvíjí ani jeho podřízení.

Co u svých kolegů vyžadujete?
Sice to někdy není jednoduché, ale snažím se lidem neustále vštěpovat kázeň a dodržování pracovních postupů. Když totiž přijde návštěva, vedení či audit, tak nedokážu oběhnout 150 lidí a všem oživit instrukce, co mají jak dělat. Pro mě je proto důležité se na tyto věci zaměřovat předem a v tom mi velmi pomáhají ostatní vedoucí. Foxconn je totiž momentálně ve fázi dalšího rozvoje, změn a nabírání nových lidí a občas je obtížné stíhat všechnu svou práci a naplno sledovat dodržování kázně.

Myslíte si, že se i na pozici vedoucího ještě potřebujete v něčem zlepšovat?
Mou silnou stránkou je, že nemám problém komunikovat jako vedoucí s lidmi, vyslechnout si je a společně se dopracovat k prospěšnému závěru. Zabrat bych ale potřeboval v technických věcech. Musím se mnohem častěji odpoutat od telefonu i notebooku a zajít za lidmi dolů. Chci sledovat jejich práci a lépe se seznámit s jednotlivými úkony. Potřebuji proniknout do systémů a aplikací, abych mohl být konstruktivním oponentem, když mluvíme s kolegy o různých pracovních úkonech. Na tom nyní pracujeme s mým manažerem.

Dovede si představit, že byste byl ve Foxconnu dalších 10 let?
Ano, to rozhodně. Vím, že to dnes lidé moc neříkají, protože mají obrovské ambice a pokud nejsou po roce na vedoucí pozici, tak utíkají jinam. Já se ale potřebuji především neustále zlepšovat. A to mi firma umožňuje. Můžu se třeba zdokonalovat v cizích jazycích, které neovládám úplně precizně. Foxconn je pro mě ideální a myslím, že ještě dlouho bude. Navíc mám práci v místě, kde bydlím. Dříve jsem musel denně dojíždět 80 kilometrů – to je ztráta času i peněz.

Je něco, co byste chtěl na Foxconnu změnit?
Firma se teď rychle mění a má mnoho různých nových zakázek. Potřebovali bychom se proto především stmelit a pracovat na týmovosti. Zní to možná trochu idealisticky, ale já to tak prostě cítím. Sám se k tomu snažím každý den přispívat. Ale není to jednoduché.