Zkušenosti vedoucího: Trainee Program jako zdroj nových nápadů a perspektiv

Trainee program je skvělou příležitostí nejen pro absolventy, ale i pro firmu a vedoucí. Proč tomu to tak je a co o programu říká někdo, kdo s ním má zkušenost z pohledu vedoucího/mentora jsme si povídali v dnešním článku s Ondřejem Minářem. Ondřej pracuje na pozici Manažer technologie a automatizace, v týmu měl už několik účastníků tohoto programu, a nám prozradil jak si představuje ideálního trainee, co ho motivuje se opakovaně zapojovat i zda by se zapojil i sám, kdyby před lety měl tu možnost. Tohle vše a mnohem více se dozvíte níže, tak rozhodně čtěte dál.  

  • Ondřej Minář

    Dobrý den Ondro a moc děkujeme, že jste si udělal čas na rozhovor. Mohl byste nám nejprve říci něco o sobě?

    Dobrý den, jmenuji se Ondřej Minář a ve Foxconnu jsem 16 let. Působil jsem jako Procesní technik, Procesní inženýr, Inženýr technologie procesu, Supervisor a momentáně pracuji na pozici Manažer technologie a automatizace, kde vedu tým cca 40 lidí (údržba, sklad nářadí, průmyslová a procesní technologie).

    Ve volném čase se věnuji hlavně rodině, kutilství a v posledních 10 letech také 3D tisku.

Proč jste se rozhodl do trainee programu zapojit?

Hlavním důvodem je, že je zde prostor pro formování člověka a dokáže jak do týmu, tak celkově do společnosti přinést nové nápady a nový pohled na věci. Trainee program účastníkům nabízí mnohem více možností než klasický nástup na hlavní pracovní poměr. Já osobně, kdybych tu možnost před lety měl, tak bych se do něj určitě zapojil.

Kolik jste již vedl trainee? Zůstali v týmu? A případně - kam se posunuli?

Za svou dosavadní kariéru jsem měl v týmu 3 trainee. Jeden z nich je i po jeho skončení v mém týmu, kde nyní působí jako Vedoucí průmyslové technologie. Druhý ve společnosti také stále pracuje, ale již na jiném oddělení a třetí účastnice v červnu letošního roku ukončila své působení ve Foxconnu.

Máte od trainee nějakou zpětnou vazbu, co nejvíc ocenili?

Zpětnou vazbu jsem samozřejmě zjišťoval. Nejvíce ocenili rozmanitost práce, možnost zkusit si práci i na jiných odděleních a načerpat tak nové zkušenosti.  Zmínili i negativa a to zejména smlouvu na dobu určitou, jelikož někdo již po škole hledá jistotu v zaměstnání.

Změnila se dle Vás podoba trainee programu?

Mentorem jsem  byl pouze jednou, proto tohle nedokážu úplně zhodnotit. Ovšem co jsem v posledních letech zaznamenal je změna profilu kandidátů. V dnešní době jsou kandidáti více draví a zajímají se o více pozic.

Jak si představujete ideálního Trainee? A vážně je všechno naučíte? Nepotřebují už nějakou znalost z oboru?

Měl by to být borec. :D Ne, samozřejmě si dělám legraci a budeme stát nohama na zemi. Měl by to být člověk, který se nebude držet při zemi a posune nás třeba i někam dál. Bude na věci koukat z jiného úhlu než my a přinese nové myšlenky nebo nápady. Opravdu dokážeme zaučit i člověka mimo obor. Základ je selský rozum a ochota učit se něco nového.

Jak s trainee pracujete? Jak probíhá zaškolení?

Trainee většinou začíná na Procesním inženýringu, kde si projde samotný proces a vidí jak vše funguje. Dále se seznámí s výrobou, produktem a dostane základní povědomí o tom, co naše oddělení dělá a o co se stará. Máme tým zkušených kolegů, kteří ho vše potřebné naučí a zárověň očekáváme, že se i my dozvíme něco nového. Po celou dobu programu mají trainee po ruce mentora, na kterého se mohou vždy s čímkoli obrátit.

Do jaké míry jsou trainee samostatní, přínáší a implementují inovace? Mají nějakou zodpovědnost?

Na začátku je čeká poměrně hodně nových informací, proto v této fázi samostatnost ani není možná. V pozdější fazi, po cca 6 - 9 měsících, mají již volnější ruku. V tuto dobu už očekáváme, že budou samostatnější a zároveň se snažíme, aby byli zodpovědní. 

Proč by si absolventi měli vybrat zrovna Foxconn? Co jim dle vás trainee program přináší?

Velkou výhodou zapojení do tohoto program právě v u nás je flexibilita pracovní doby, kdy si zaměstnanec může začátek a konec svojí pracovní doby do jisté míry nastavit dle svých potřeb. Dalšími výhodami jsou stabilita společnosti, výplata vždy k 15. dni v měsíci a zázemí zkušených kolegů, kteří rádi pomohou, poradí a provedou procesem. 

Děkujeme za rozhovor!

I k Ondřejovi do týmu znovu hledáme Trainee. Využijte příležitost letos vyrůst pod vedením zkušeného mentora. Věříme, že i další kolega či kolegyně začnou psát svou budoucnost úspěšně.

Publikováno 27. 7. 2023