Jak se připravit na pohovor?

Přihlásili jste se na vybranou pozici a teď vás čeká setkání s potenciálním šéfem? Gratulujeme! Možná už vás dělí jen krůček od přijetí. Pohovor s vedoucím může být stresující, ale není se čeho bát. Pokud přijdete na schůzku připravení, uvidíte, že bude probíhat naprosto hladce. A odcházet budete se skvělým pocitem a dobrou náladou. Co tedy taková příprava vůbec obnáší?

Prvním krokem, který pro vás bude důležitý, je přečíst si inzerci na vámi vybranou pozici. I když už jste jí četli a máte představu, co práce obnáší, zaměřte se na ní znovu. Udělejte si obrázek o tom, jak by vypadala náplň vaší práce. Později uvidíte, zda se shoduje s realitou a zda by vás taková práce bavila a naplňovala. Pokud máte předchozí zkušenosti z obdobné pozice, nebude na škodu je zmínit a získat tak porovnání, které si budete moci lépe představit.

"Je v inzerci uvedeno, že požadujeme znalost Excelu? Nebo naopak potřebujeme, abyste se se zákazníkem domluvili anglicky? Výborně, hned víte, jaké otázky můžete na pohovoru s největší pravděpodobností očekávat."

"Je v inzerci uvedeno, že požadujeme znalost Excelu? Nebo naopak potřebujeme, abyste se se zákazníkem domluvili anglicky? Výborně, hned víte, jaké otázky můžete na pohovoru s největší pravděpodobností očekávat."

Jako další se podívejte na naše požadavky. Ty jsou totiž pro každého vedoucího stěžejní a díky nim pozná, zda je uchazeč pro pozici vhodným kandidátem. Je v inzerci uvedeno, že požadujeme znalost Excelu? Nebo naopak potřebujeme, abyste se se zákazníkem domluvili anglicky? Výborně, hned víte, jaké otázky můžete na pohovoru s největší pravděpodobností očekávat.

Ačkoliv máte ve svém životopise všechny dovednosti a znalosti uvedené, musíme se ujistit, že jsme na stejné vlně a práce by pro vás nebyla trápením. Pokud požadujeme třeba zmíněnou angličtinu, zopakujte si jí. Nebojte, nebudeme po vás chtít žádné zázraky. Stačí nám, když uvidíme, že v cizím jazyce dokážete komunikovat a říct, jaké jsou vaše zájmy, či co máte v plánu na víkend. Trénovat můžete třeba před zrcadlem a popovídat si „sami se sebou“. Uvidíte, že se rozmluvíte raz dva a na pohovoru nervozita odezní. K Excelu si zase sedněte a zopakujte si, jaké funkce tento program dokáže a jak se v něm dokážete orientovat vy. Ačkoliv se vám spousta jeho funkcí může zdát jako samozřejmost, určitě je na pohovoru zmiňte.

  • A v neposlední řadě vymyslete, jaký zvolíte oděv. Nepotrpíme si na nějaký přísný dresscode. Nemusíte k nám tedy chodit v kostýmku, ani společenském obleku. Zvolte oděv, který sami považujete za vhodný. Naprosto postačí, pokud vaše oblečení bude čisté. Zvažte také to, o jakou pozici se ucházíte. I tak ale platí, že si stačí obléci džíny a tričko. A nebo košili se sakem – tím nic nezkazíte. Naopak! Určitě uděláte skvělý první dojem.

    Ispirovat se můžete třeba u jednoho z našich kolegů na obrázku. 

A pamatujte, že i vedoucí a náboráři jsou jen lidi a i oni před nějakým časem procházeli pohovorem stejně, jako nyní vy. Tak zahoďte obavy stranou, buďte sami sebou a ukažte, že jste tím nejvhodnějším uchazečem o otevřenou pozici.

Přejeme hodně štěstí a těšíme se, až se stanete součástí naší velké Foxconn Family!

Publikováno 8. 4. 2022