Jak zvládnout noční směny?

Na směny pracuje v České republice zhruba každý 4. člověk. Týká se to přitom nejrůznějších profesí a ve směnném režimu pracuje také většina našich kolegů. Směnný režim však pro tělo není přirozený a přináší s sebou zvýšenou zátěž organismu. Jak se tedy s prací na směny a v noci co nejlépe poprat? Na to jsme se podívali v našem dalším článku.

Z četných studií je zřejmé, že práce ve směnném režimu a práce v noci s sebou nese zvýšenou zátěž, a to bez ohledu na mzdové benefity. V EU pracovalo ve směnném režimu v roce 2018 asi 18 % lidí. V České republice to pak podle dat Českého statistického úřadu bylo ve stejném roce téměř 28 % lidí. Se směnným režimem úzce souvisí i noční práce. Dlouhodobě je noční práce obvyklá pro 5 % zaměstnaných, občas ji navíc praktikuje každý osmý až devátý. Týká se to zdravotníků, policistů, hasičů, pracovníků v pohostinství, dopravě i průmyslu.

Jak tedy co nejlépe předcházet rizikům a co nejvíce omezit vliv práce v noci na své zdraví?

Každý člověk je jiný. Univerzální návod na obsluhu těla, či zvládnutí fyzické i psychické námahy v době noční směny, neexistuje. Každý si musí odhalit ten svůj, který mu nejvíce vyhovuje.

  • trenér u automatu na kávu

    Základ je ale pro všechny stejný, a tím je kvalitní spánek. Odborníci radí se před koncem noční směny vyhnout kofeinu (pozor, najdete ho i v některých čajích) a vydatným jídlům. Doma si pak pokuste vytvořit vhodné prostředí pro spánek. Pokud máte možnost, můžete zvolit třeba předokenní rolety, které nejen zabrání pronikání denního světla, ale také omezí hluk z ulice. Pokud tuto možnost nemáte, budou se vám hodit špunty do uší a klapky na oči. Než ulehnete, vyhněte se alkoholu, cigaretám i modrému světlu z obrazovek a naordinujte si digitální detox alespoň půl hodiny před spánkem.

Je-li ráno při vašem odchodu z práce již světlo, noste tmavé brýle. Pomůže vám to oklamat mozek a zapomenout, že je den. Spánek si dopřejte i před směnou. Není nad to se na jednu, či dvě hodinky natáhnout.

Ať už jdete na denní či noční směnu, nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Ten by měl být každodenní samozřejmostí bez ohledu na den, či směnnost. Voda je pro správné fungování těla velmi důležitá a na pravidelnost by se nemělo zapomínat. Stejně důležitá je přitom strava. Pro lidské tělo není přirozené jíst a zpracovávat potravu v noci, proto je vhodné zvolit spíše zdravější jídlo. Jídelníček by měl obsahovat snadno stravitelné potraviny s velkým obsahem vitamínů. A jak by měl jídelníček vypadat? Dělejte si lehké a zdravé svačinky, jezte přibližně po 3–4 hodinách a snažte se jíst naposledy nejméně dvě hodiny před tím, než si půjdete ráno lehnout. Tělo vám během noční směny poděkuje za bílkoviny v podobě tvarohu (či tvarohové pomazánky), sýru cottage, jogurtu či zakysaného mléčného nápoje, které doplníte kvalitním celozrnným pečivem. A pokud se neobejdete bez sladkého, připravte si do práce ovocný salát, který můžete doplnit například bílým jogurtem.

Neodmyslitelnou výbavou výrobních kantýn jsou také energetické nápoje, čokolády a spousta dalších možností, které sice nejsou optimální volbou, ale někdy vám pro rychlé „nakopnutí“ výjimečně poslouží.

  • zábava v práci

    Každému z nás se do práce občas nechce. Snažte si na tom tedy najít něco pozitivního a pokuste se si směnu zpříjemnit. Začít můžete rovnou u příchodu do firmy. Pokud vám čas hraje do karet a máte dostatek prostoru, dopřejte si třeba šálek dobré kávy před začátkem směny. Potkejte se s kolegy, navzájem se povzbuďte a uvidíte, že vám směna rychleji uteče.

    Když vám to charakteristika práce umožní, zkuste se občas projít, protáhnout, pobavit se s kolegy a třeba zkusit dřepy, které rozproudí vaše tělo i mysl. 

A to nejdůležitější na závěr si zaslouží zopakovat – po noční směně se pořádně prospěte. Dopřejte si pořádný relax a odměnu za to, že jste noční směnu s přehledem zvládli.

Publikováno 11. 8. 2022