6 tipů jak se připravit na návrat do práce po rodičovské

  • zábava v práci

     

    Vrátit se zpět do pracovního procesu po rodičovské dovolené může být pro mnoho rodičů náročné. Čeká vás spousta nutných změn. Musíte se přizpůsobit novému režimu. Musíte změnit svůj dosavadní denní rozvrh. Musíte skloubit pracovní nasazení s potřebami rodiny... A při tom všem nechcete zapomínat na sebe. Není to tedy snadný přechod a rozhodně se vám bude zvládat lépe, když si ho naplánujete a pořádně se připravíte.  

     

A my vám přinášíme 6+1 tipů, jak na to:

1. Plánujte dopředu

Termín konce rodičovské znáte dopředu. S dostatečným předstihem tedy začněte komunikovat se zaměstnavatelem. Je k dispozici pozice odpovídající vašim zkušenostem? Chcete rovnou plný úvazek, nebo potřebujete zkrácený? Pokud budete moci pracovat na částečný úvazek nebo flexibilní pracovní dobu, může to ulehčit váš přechod zpět do práce. To vše jsou věci, které se zaměstnavatelem musíte vyřešit včas (tj. cca 2-3 měsíce před plánovaným koncem rodičovské).

2. Udržujte své dovednosti aktuální

Rodičovská u nás zpravidla trvá 2-4 roky (i více, pokud máte více dětí po sobě). To je dost dlouho, na to zapomenout spoustu věcí, když je nebudete používat. Pokud tedy nechete všechno co ovládáte zapomenout, i při rodičovské na svých dovednostech pracujte. Mluvíte anglicky? Pracujete s excelem? Udržujte si tyto vědomosti I během mateřské, například pomocí online kurzů, knih či sledováním serílů/filmů v anglickém jazyce. Udržujte se v obraze také sledováním novinek a trendů, které mohou být pro vaši práci důležité.

Zjistili jste během rodičovské, že vás baví něco úplně jiného, než čemu jste se věnovali dříve? I to může být cesta. Nejbojte se tedy naučit něco úplně nového. Existuje spousta rozvojových a rekvalifikačních programů, které vám s tím pomohou. Ať už chcete začít podnikat, programovat, nebo třeba fotit.

3. Zůstaňte v kontaktu s kolegy

Během rodičovské může být snadné zapadnout do rutiny péče o dítě a ztratit kontakt se vším ostatním. To vám ale s návratem moc nepomůže. Snažte se tedy po celu dobu udržovat kontakt s kolegy a zůstat v obraze. Kolegové vám rádi řeknou o změnách a novinkách, které se odehrály během vaší nepřítomnosti a které mohou ovlivnit I vaši pozici. Otevřela se vaše vysněná pozice? Díky kontaktu s kolegy o ní můžete vědět jako první. A nebo ještě lépe – kolegové vás rovnou navrhnou vedoucímu a ještě mu budou moci podat zprávu o tom, jak jste skvělý/á.

4. Zorganizujte si péči o dítě

Jakmile dítě navštěvuje školku (nebo podobné zařízení) a k tomu nějakou další aktivitu, může být obtížné vše skloubit s prací. Později k tomu ještě přibývají domácí úkoly a vše se ještě víc komplikuje.  Aby se vám vše lépe zvládalo, vytvořte si  na každý týden plán, který bude zahrnovat nejen pracovní povinnosti ale i ostatní členy rodiny a vše, co je potřeba zařídit pro dítko. To vám pomůže lépe si zorganizovat a naplánovat potřebné activity v daném týdnu. Pomoci vám s tím může například rodinný plánovací kalendář, díky kterému má každý člen rodiny jasnou představu, co ho daný týden čeká.  

Je dítě nemocné, má prázdiny, nebo je potřeba ho převézt z jednoho místa na druhé? Pokud máte tu možnost, můžete s žádostí o pomoc oslovit prarodiče, další členy širší rodiny, či přátele. Možností je i najmout si chůvu. Zde ale počítejte, zda se vám vyplatí.

5. Bavte se s dalšími rodiči

Jsou někteří vaši kolegové ve stejné situaci jako vy a mají malé dítě? Jste součástí rodičovské skupiny? Chodíte s dítkem na cvičení, plavání, nebo kamkoliv jinam? Super! Využijte podpory, kterou vám další rodiče nabízí a kteří si prochází podobnými situacemi. Můžete sdílet své zkušenosti a tipy, jak se co nejlépe přizpůsobit novému režimu. Můžete získat osvědčené kontakty na spolehlivé chůvy či dětské skupinky, kde mají volnou kapacitu. A jistě nasdílí mnoho zajímavých míst v okolí, které můžete jako rodina navštívit a odreagovat se od každodenních starostí.

6. Mějte reálné očekávání

Po návratu z rodičovské dovolené může být těžké se okamžitě vrátit do rytmu věcí. Zvláště pokud jste byli doma s více dětmi za sebou. Mějte k sobě pochopení, buďte trpěliví a postupně se snažte najít rovnováhu mezi prací a rodinou.

 

BONUS tip: Bojíte se, jak zvládne vaše dítě odloučení od vás? Začněte postupně. Zkuste ho umístit do kolektivu dětské skupinky, případně skupinek dětí vašich kamarádek. Nejdříve na hodinu a postupně tento čas navyšujte. Tento čas pak můžete využít pro sebe – vzdělávejte se, relaxujte... Připravte se na návrat do práce sami.

 

A jak je to s návraty z rodičovské u nás? Vždycky záleží zda je volné vaše původní, nebo jiné odpovídající místo a zda se vy chcete na takové místo vrátit. Protože většina našich kolegů ve výrobě pracuje ve směnném režimu, může být návrat na takové místo náročnější. V roce 2022 se nám ale i tak podařilo uplatnit (43 %) téměř polovinu vracejících se rodičů.

Publikováno 17. 3. 2023, Autor: Tereza Dumanová