Nová práce? 5 tipů jak se dobře uvést

V posledním článku jsme si povídali s naší kolegyní Míšou, o tom, jaké to je nastoupit do Foxconnu po škole. Jak se jí podařilo zapadnout do kolektivu a jak vnímá svou první práci na plný úvazek. Dnes se na celé téma podíváme obecněji a přinášíme vám tak seznam 5 tipů na to, jak začátek kariéry, nebo nástup do nové práce zahájit úspěšně.

 • operátorka ve výrobě

  1. Buďte sami sebou

  S nástupem do první práce se logicky pojí nervozita. „Zvládnu to?“ „Jak mě přijmou kolegové?“ To vše je normální. Stejně jako vy, i vaši noví kolegové pravděpodobně přemýšlí o tom, jak je budete vnímat vy. 

  V prvních dnech tedy buďte hlavně sami sebou. Nesnažte se každou cenu tlačit něco, co vám není příjemné jen proto, že máte pocit že byste „měli“.               

 • porada v kavárně

  2. Navazujte vztahy

  V prvních dnech se určitě potkáte se spoustou nových lidí. Zkuste si zapamatovat jejich jména a při dalších setkáních je jménem oslovit. O kolegy se upřímně zajímejte. Někdo zmínil, že plánují navštívit koncert? Výborně! Příště se jich na něj zeptejte a uvidíte, jak budou příjemně překvapeni.

 • vedoucí zaučuje podřízenou

  3. Ptejte se a pište si poznámky

  Učíte se nový systém, novou práci a novou společnost. Jen málo lidí si dokáže pamatovat naprosto vše a hned chápat všechny návaznosti. Proto využijte času, který vám noví kolegové věnují a ptejte se. I když se otázka může zdát hloupá, je lepší se zeptat hned na začátku, než si věci domýšlet a pak dělat zbytečné chyby.

  Informace si také zapisujte, ať se k nim kdykoliv můžete zase vrátit a nemusíte se ptát na něco, co už vám vysvětlili několikrát.

 • pracovník v kanceláři

  4. Plňte co jste slíbili

  Slíbili jste připravit tabulku, zavolat dodavateli, nebo poslat mail vedení? Neodkládejte to a splňte vše v termínu. Chcete se uvést v dobrém světle a spolehlivost je v každé práci klíčová.

 • porada v kavárně

  5. Přiznejte chybu a poučte se z ní

  Snažili jste se ze všech sil a přece se vám něco nepovedlo, nebo jste na něco zapomněli? Hlavně se nesnažte chybu skrýt. Chyby jsou lidské. Zodpovědné je se k chybě přiznat, požádat o radu jak ji napravit, nebo ji rovnou napravit a poučit se z ní. 

Všechno výše popsané se může zdát, že je "PŘECE NAPROSTO JASNÉ", nicméně nikdy není na škodu si i základ znovu zopakovat. V každém případě, pokud nastupujete do nové práce, zachovejte klid, otevřenou mysl a pozitivní myšlení.